Naše projekty

  • V průběhu roku 2017 se podařilo předat 240 kapesních programovatelných počítačů micro:bit a čtyři 3D tiskárny základním školám a víceletému gymnáziu. Žáci micro:bity a 3D tiskárny intenzivně využívají při výuce informatiky a v technických kroužcích a při přípravách na soutěže, jako je světově uznávaný Festival vědy a techniky, který město již tradičně hostuje na svém území a žáci a studenti zde prezentují své projekty a výsledky robotiky.

  • V průběhu roku 2018 firmy navštěvovaly školy a seznamovaly se s individuálními požadavky, cíli a směrem, kterým se chce škola ubírat. V říjnu pak byly školy a organizace osloveny, aby zaslaly své požadavky z oblasti technického vzdělávání. Většina ze zapojených organizací se shodla na nutnosti obměny či doplnění vybavení dílen, pokračování v projektech 3D tisku, programování počítačů micro:bit a na zvýšení kvality jazykové vybavenosti, která je pro uplatnění v lanškrounských firmách nepostradatelná. Jednotlivé požadavky se ubíraly různými směry, ale všechny vedly ke zlepšení výuky, prohlubování znalostí a dovedností a rozvíjení zájmu o techniku.

  • V Základní škole A. Jiráska byl v roce 2019 podpořen pilotní projekt zapojení učební pomůcky Ozobot do výuky s cílem obsažení celého 1. stupně a 6. tříd. Základní škola B. Smetany se rozhodla rozvíjet v oblasti práce s měřícími systémy PASCO, které žákům odhalují prostřednictvím konkrétních experimentů nejrůznější fyzikální zákony. A Základní škola Dobrovského požádala o zakoupení softwaru COMDI, protože se chtěla zaměřit na problematiku kariérového poradenství.

    Podporu získaly i lanškrounské střední školy. Gymnázium požádalo o zakoupení 3D skeneru. Vzhledem k tomu, že se jednalo o velmi nákladnou položku, zavázalo se umožnit přístup všem ostatním školám. SOŠ a SOU Lanškroun se rozvíjelo v oblasti robotiky. Střední škola zemědělská a veterinární požádala o pomoc při zajištění automatického sledování mikroklima v chovné stáji, automatické signalizace chodu rozmetadla nebo stroje na plnění a balení potravin ve školní mlékárně.

  • Pandemie, která v roce 2020 svět zasáhla, utlumila na krátkou dobu činnost Společenství, kdy nikdo nevěděl, co bude dál. Brzo ale bylo jasné, že to je doba, kdy může existence Společenství zásadně ovlivnit výuku ve školách. Za téměř 900 tis. Kč byly během pandemie nakoupeny pomůcky v podobě notebooků, tabletů, sluchátek, mikrofonů a dalšího příslušenství, které se staly nedílnou pomůckou distanční výuky.

  • V roce 2022, po několika letech podpory základních a středních škol, Společenství firem vyčlenilo prostředky pro podporu těch nejmenších, dětí v mateřských školách. Paní ředitelky byly vyzvány, aby sestavily tzv. polytechnické kufry, které obsahují různé stavebnice podporující nejen motoriku, ale i kreativitu, tvůrčí myšlení a technické znalosti a podle těchto návrhů byly kufry Společenstvím firem naplněny. Pořízení jednoho kufru vyšlo na 15 tis. Kč. Děti si tak od září 2022 mohou užívat spousty nových stavebnic. Na jaře 2023 dostanou paní ředitelky možnost polytechnické kufry doplnit o další stavebnice ve stejné hodnotě jako poprvé.

    I základní a střední školy byly v roce 2022 podpořeny. Protože každá škola mířila ve svých požadavcích jiným směrem, rozhodlo Společenství firem, že jako pojítko zajistí pro všechny zapojené základní školy kariérní testování COMDI, které umožňuje žákům 8. a 9. tříd ujasnit si další směřování studia na střední škole prostřednictvím podrobné analýzy znalostí, dovedností a zájmů každého žáka. Další pomůckou pro žáky potom může být Katalog technických studijních oborů, který Společenství firem nechalo zpracovat.

    Z požadavků, které Společenství firem obdrželo, byly pořízeny prioritní položky. ZŠ Dobrovského může využít služby rodilého mluvčího v anglickém jazyce, v ZŠ A. Jiráska děti při výuce pracují s interaktivní učebnicí VividBooks a s robotem Emilem, do Horní Čermné putovala interaktivní tabule, ZŠ Damníkov požádala o nabíjecí stanici pro 20 notebooků, ve Výprachticích mají nový vizualizér a pH senzor, v Dolní Čermné Společenství podpořilo výuku robotiky pořízením sady VEX IQ superkit. SOŠ a SOU pro své studenty požádala o sady ručního nářadí, kterých se pořídilo 15, a na gymnáziu pomáhá při výuce nová 75´´televize.

Podpora školství v ORP

Přečtěte si náš katalog studijních oborů